1. Wędkarstwo spinningowe aktywna forma spędzania czasu

Wędkarstwo spinningowe z wahadłówką wykonaną na bazie łyżeczki do herbaty nie ma wiele wspólnego. Świat przynęt i technik rozrósł się do nieocenionej skali.

Osoby, które chciałyby wędkować, a nie mają czasu to właśnie dla nich wędkarstwo spinningowe jest idealne. Z spinningiem na ryby można wyskoczyć mając godzinę wolnego czasu, a nawet półgodziny. Modne coraz bardziej jest wędkarstwo w formie tzw. street fishing. Wędkowanie na ulicach miast wzdłuż rzek czy stawach w parku, jako forma spaceru lub w trakcie drogi z pracy. Osoby zakochane w spinningu, będące w ciągłej podróży wożą wędkę z sobą. Widząc odcinek rzeki, zatrzymują się i rozpoczynają obławianie zatok swoimi ulubionymi przynętami. Dzięki prostocie budowy zestawu spinningowego, wędkarstwo to zdobywa coraz większą liczbę wędkarzy.


2. Zestawy spinningowe i rodzaje spinningowania

  • Tradycyjny spinning
    Budowa zestawu do tradycyjnego spinningu jest bardzo prosta. Do głównej linki montujemy agrafkę, lub krętlik z agrafką. Następnie przychodzi wolfram, stalka lub thytan. Do przyponu końcowego montujemy przynętę. Dużo osób spinningujących tzw. okoniówką, przynęty przywiązuje bezpośrednio do linki głównej bez krętlików i agrafek.
    Poniżej schemat budowy prostego spinningowego zestawu.

  • Boczny trok
    Bardzo skuteczny sposób do połowu drapieżnika, głównie okonia oraz białej ryby wzdręgi czy płoci. Polecamy stosowanie przynęt typu twister, jest to najbardziej skuteczna przynęta do tej metody. Budowa zestawu jest podobna do tradycyjnego, zamiast agrafki z krętlikiem stosujemy krętlik potrójny. Należy pamiętać, aby odcinek od krętlika do ciężarka był tak samo długi, jak odcinek od krętlika do przynęty. Takie zastosowanie niweluje możliwość splątania się zestawu. Budowa zestawu przedstawiona jest na poniższym schemacie.

  • Dropshot
    Wędkarstwo ewoluuje, na co przykładem jest metoda dropshotowa. W pigułce specyficzne ciężarki i dziwne haki wiązane w nie do końca prosty sposób. Jak powinien wyglądać zestaw możecie zobaczyć na poniższym schemacie.

  • Jerk
    Metoda spinningowa, w której używamy woblerów typowo jerkowych, cięższe od tradycyjnych oraz nie posiadają steru.  Nazwa jerk pochodzi z języka angielskiego i oznacza szarpać, takie jest prowadzenie przynęty. Poszarpujemy wędką w celu imitacji ruchów naturalnej rybki. Zestaw jest zbliżony do tradycyjnego. Jako linka główna zalecana jest plecionka, przy wyborze wędki należy szukać czegoś o większym ciężarze wyrzutu.


  • Trolling
    Trolling to prowadzenie przynęty w trakcie płynięcia łodzią. W wersji amatorskiej zestaw zbliżony jest do tradycyjnego zestawu spinningowego. W przypadku zaawansowanego wędkarstwa trollingowego występuje spore wyposażenie typu windy, klipsy i wiele innych. Wędkarstwo trollingowe jest również bardzo często wykorzystywane w trakcie połowów morskich. W przypadku wybierania się na jeziora, należy pamiętać, że jest to zakazana metoda wędkowania na wielu akwenach.

    Powyższy schemat przedstawia działanie windy i klipsa. Zdaje to egzamin w trakcie morskich wypraw trollingowych, lub zaawansowanemu wędkarstwie nad jeziorem.

  • Muchowe
    Wędkarstwo bardzo rzadko wybierane przez Gnieźnieńskich wędkarzy. Powód jest prosty, bardzo mała ilość rzek w najbliższej okolicy na, których można rzucać muchą. Na myśl przychodzi mi tylko jeden odcinek, na którym można pomachać muchówką i spotkać różny przekrój ryb, a jest to odcinek rzeki Wełny.


  • Jigowanie
    Metoda spinningowania polegająca na podbijaniu przynęt od dna. Wpośród jigowania można wyróżnić kilka rodzajów prowadzenia przynęt, także utrzymywanie przynęt  w toni. Zestaw można zmontować bazując na schemacie do tradycyjnego spinningu.

Przedstawione przez nas propozycje zestawów są tradycyjnymi i prostymi możliwościami. Wędkarze rozwijają te pomysły i stosują coraz więcej swoich udoskonaleń.


3. Jakie ryby na spinning

Wędkarstwo spinningowe to głównie kontakt z drapieżnikami tj. szczupak, okoń, sandacz, sum, boleń. W zależności od wybranego przez nas rodzaju wędkarstw spinningowego możemy również upolować ryby takie jak troć, lipień, jaź, wzdręga, a nawet przyłów w postaci leszcza czy karpia. To jakie ryby można złapać na spinning jest również uzależnione od wybranego akwenu przez nas. Każde jezioro jest inne, tak samo jak każdy odcinek rzeki.
W trakcie wędkowania spinningowego należy pamiętać o okresach oraz wymiarach ochronnych. W Salonie Wędkarskim Osiniec posiadamy miary przylepiane do łodzi w celu przypomnienia wymiarów ochronnych.


4. Przynęty spinningowe

Tak jak pisałem w punkcie pierwszym artykułu, ''Wędkarstwo spinningowe z wahadłówką wykonaną na bazie łyżeczki do herbaty nie ma wiele wspólnego".
Na rynku można zauważyć walkę producentów nad coraz to wymyślnymi przynętami, błystki, przynęty miękkie, przynęty twarde, a nawet szczury, węgorze czy żaby.

Przynęty spinningowe można podzielić na kilka grup:

  • Błystki
    Zaliczają się tutaj tzw. blachy, obrotówki oraz wahadłowe. Wybierając obrotówkę, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość blachy. Znaczenie ma skrzydełko i jego uchwyt, dzięki temu blacha w momencie zanurzenia się do wody od razu powinna się obracać. Wiele tanich blach niestety nie pracuje od samego początku, co przekłada się na efektywność naszego wędkowania. W przypadku blach wahadłowych wyróżnić możemy kilka wzorów, pierwszym i najbardziej kultowym jest tzw. Alga. Kolejne blachy wahadłowe to Abbra, Bella, Ezza, Galle, Gnom, Nancy, Submarine, Walden Lake i wiele innych.
  • Cykady i wirujące ogonki
    Coraz popularniejsze przynęty spinningowe wykonane z metali o różnych wagach i wielkościach. Bardzo często wykorzystywane w trakcie pogoni za okoniem jak i szczupakiem. Przypominają miniaturowe woblery, jednak zachwyciły wielu wędkarzy o wiele bardziej.

  • Przynęty gumowe
    Oferta przynęt gumowych na rynku jest ogromna, w naszym sklepie dysponujemy ponad 2000 różnych wielkości, kolorów i wzorów przynęt miękkich. Poniżej przedstawiamy tylko kilka rodzajów gum spinningowych. Gumy w zależności od techniki spinningowej są zbrojone na różne sposoby, te mniejsze samym hakiem, kolejne główkami jigowymi, większe dozbrajane kotwicami. Wybierając się w bardziej zarośnięte zakątki jeziora stosuje się również haki offsetowe.



  • Koguty
    Jest to główka jigowa uzbrojona odpowiednimi ''sreberkami'' - kryje się pod tym fantazja osoby, która kręci swoje koguty. Można zastosować naturalne składniki typu pióra jak i sztuczne komponenty do produkcji tego typu przynęt. Zastosowanie jest takie samo jak gum czy blach, zapinamy agrafkę i można rzucać.



  • Mandule
    Nowość z zagranicznych rynków wędkarskich. Budowa łamańca dodaje przynęcie nadzwyczajnej pracy. Ciężko ocenić, czy jest to kolejny gadżet w wędkarstwie czy skuteczna przynęta na Gnieźnieńskie szczupaki.

  • Muchy
    Szeroka gama przynęt typu mucha to nic innego jak odpowiednio zakręcone komponenty wokół haka. Jest to bardzo precyzyjna praca na imadełku w rękach wędkarskich świrów. Tutaj wyobraźnia nie zna granic, a atrakcyjność przynęt oceniam 10 punktów na 10 możliwych.



  • Woblery
    Twarde przynęty spinningowe, o różnych wielkościach, charakterze pracy oraz głębokościach schodzenia. Tak naprawdę, wszystkie przynęty wędkarze wybierają pod siebie, aby uradować swoje oko. Należy pamiętać, aby przy wyborze brać pod uwagę wszystkie szczegóły akwenu, na którym chcemy wędkować. Dominacja ryb, głębokości, przeźroczystość wody itd.


5. Łowiska szczupakowe w okręgu Gnieźnieńskim

Wielu spinningistów zastanawia się zapewne gdzie wybrać się na spinning. W obrębie Gnieźnieńskim można wyskoczyć w sporo miejsc:

5.1 Łowiska spinningowe PZW w Gnieźnie

  • Rzeka Wełna
    Jest to mało znany odcinek wędkarzom, który kryje w sobie duży potencjał i dziesiątki okazów. Mówiąc geograficznie, jest to prawy dopływ warty o długości 118km. Ciekawostką dla Państwa powinno być to, że Wełna wypływa w Osińcu, skąd przepływa przez wiele jezior (Wierzbiczańskie, Jankowskie, Strzyżewskie, Piotrowskie, Ławiczno, Biskupiec, Zioło, Rogowskie, Tonowskie), do Warty uchodzi w Obornikach. Najciekawszym odcinkiem jest tzw. Jaracz, tuż przed ujściem. Planując wyprawę na Wartę w rejonach Jaracza, należy pamiętać o zakazie wędkowania w wybranych okresach z powodu zarybianiem rybami łososiowatymi. Wełna jest jedną z nielicznych rzek, gdzie można powędkować na tzw. muchę.

(fot. Mirosław Kusyk)

  • Jezioro Wierzbiczańskie
    Akwen znany każdemu lokalnemu wędkarzowi. Trudny z pryzmatu spinningowania z brzegu, otwarta woda o powierzchni niespełna 200 hektarów. Bardzo urozmaicona struktura dna miejscami porośnięta podwodnymi łąkami, w których czają się duże zębacze. Nie jednokrotnie okazy szczupaków na wierzbiczanach wybijały trzy cyfrowe wyniki długości, okonie przekraczające 50cm i pokaźne sumy. Legendy głoszą, że wierzbiczany to również miejsce gdzie występuje sandacz, łapią go nieliczni. Należy pamiętać, że Wierzbiczany uczą pokory...

  • Rzeka Warta
    Wszystkie odcinki rzeki w obrębie Poznańskim (naszego okręgu). Rybostan jest naprawdę imponujący, jednak trud rzecznych wzmagań niejednokrotnie może z nami wygrać. Między Śremem, a Pyzdrami występuje bardzo ciekawy i spokojny odcinkiem Warty. Należy uważać na kończący się obwód naszego okręgu Poznańskiego, aby uniknąć mandatu.

  • Jezioro Strzyżewo
    Zbiornik o wielkości niespełna 40ha, dawniej woda sandaczowa dzięki głębokością sięgającym nawet do 15 metrów. Średnia głębokość Jeziora Strzyżewskiego to około 5-6metrów. W Strzyżewskiej wodzie do dziś można złowić sandacza oraz okazy szczupaka.

5.2 Prywatne łowiska spinningowe w okolicach Gniezna

  • Łowisko Specjalne Powidz
    Największe jezioro wielkopolski. Raj dla spinningistów stanowi 300 ha zatoka Anazstazewska jest idealnym miejscem do przetestowania wszystkich metod spinningowych. Jest to szczupakowe eldorado o urozmaiconym dnie, gdzie bardzo dużo górek i głębin trollingowych. Spinningiści lubiący ciężki jerk znajdą dla siebie duże blaty, którym dodaje atrakcyjności roślinność.

  • Łowisko Jerzyn
    Naturalny 40 hektarowy zbiornik, o głębokości sięgających do 14 metrów. Woda wypełniona jest sumami o wadze dochodzącej do 100kg, zarybiona została również szczupakami, sandaczami oraz dużą ilością okonia. W zależności od pogody, można szybko obłowić się nad Jerzynem, dużą ilością okonia, szczupaka, a mając sporo doświadczenia upolowanie sandacza też nie jest problemem.  Wybierając się nad Jerzyn w cenie pozwolenia wędkarskiego jest dostęp do łodzi wędkarskiej.

  • Łowisko Rybieniec
    Właściciel łowiska, to fascynat wędkarstwa, osoba z doświadczeniem wędkarskim oraz ceniony ichtiolog. Rybieniec to 19 hektarów wody położonej w malowniczej wsi Rybno Wielkie. Znajomość wody, ryb i ich warunków jest znana Panu Markowi jak własna kieszeń. Na stronie łowiska Rybieniec można przeczytać wszelkie szczegóły, od dokładnej roślinności, przez skład jakościowy ichtiofauny, aż po okazy pływające w wodzie. Trafienie wymarzonej metrówki na Rybieńcu nie jest rzadkością. Tłuste pike'i są tam niczym nadzwyczajnym.



(Fot. z strony łowiska. Łowca okazu 117cm - Maksym Petrow)

  • Łowisko Spinningowe Gołuń
    Woda położona niedaleko miejscowości Wierzyce. Możliwość wędkowania tylko z brzegu w okresie od 1 maja do 31 grudnia. Koszty licencji wędkarskich w zależności od dni tygodnia wahają się od 40zł do 50zł. Właściciele łowiska dbają o jego otoczenie oraz rybostan. W wodzie pływa wiele sumów oraz szczupaków. Nie jednokrotnie słyszeliśmy, że klientów łowiska Gołuń bolały ręce od ilości brań.


6. Oferta Spinningowa w Salon Wędkarski Osiniec

Dział spinningowy w naszym sklepie jest bardzo rozbudowany, wielkościowo można go porównać do działu karpiowego. W ciągłej sprzedaży posiadamy ponad 2000 różnych przynęt miękkich, kilkaset woblerów, duży segment błystek oraz pełną gamę akcesoriów spinningowych. W ciągłej sprzedaży posiadamy legendarne serie wędek i kołowrotków. Segment sprzętu spinningowego uzupełnia odzież wędkarska, torby oraz pudełka. Każdego sezonu staramy się rozwijać ten dział o kolejne segmenty oraz nowości spinningowe.

Oferta producentów spinningowych w Salon Wędkarski Osiniec jest bardzo duża, między innymi: Mikado, Savage Gear, Dorado, Rapala, Dragon, Mytol, Okuma, SpinMad, LuckyJohn, LunkerCity, Shimano, Salmo, Quantum, Fox Rage.
Półki naszego sklepu w dziale spinningowym uzupełniają żyłki pod marką własną, czeburaszki, główki jigowe, akcesoria do tworzenia przyponów i wiele innych.

Naszym klientom dajemy możliwość zamawiania sprzętu (tj. wędki, kołowrotki, echosondy, odzież) w celu dopasowania do swoich potrzeb. Wiemy jak trudne jest wybranie odpowiedniego kija czy kołowrotka do danego stylu wędkowania, dlatego u nas możesz go zamówić sprawdzić czy Tobie odpowiada i ewentualnie dokonać zakupu.

Jesteśmy do waszej dyspozycji i czekamy na was z ciepłą kawą w te jesienne dni, które są rajem dla wielu spinningistów.