Jezioro Modrze w Gminie Gniezno stało się Łowiskiem Sportowym. Stało się to dzięki uchwale Nr 22/17, ustanowioną przez okręg PZW w Poznaniu. Z pewnościom jest to dobra informacja dla wielu lokalnych wędkarzy, niesie ona jednak ze sobą wiele zmian. Warto zapoznać się z regulaminem Łowisk Sportowych PZW. Poniżej przygotowaliśmy kilka najważniejszych punktów, których należy przestrzegać.

Jezioro Modrze Gniezno

Łowisko sportowe, czyli co się zmienia dla wędkujących ?

1. Zasada złów i wypuść (z ang. Catch and Release).
Nie jest to żadna nowość w świecie wędkarstwa. PZW uznało to za zasadę, a na wodach zagranicznych jest to po prostu mentalność wędkarzy. Wędkarstwo jest to hobby, tak jak modelarstwo czy malowanie. W Polsce niestety musi jeszcze upłynąć wiele lat aby było to po prostu modne i ''przestrzegane''. Wielu wędkarzy zjada to co złapie, nie zważając na wymiary czy okresy ochronne. Jest to przykre ...

2. Nakaz stosowania haków bezzadziorowych podczas wędkowania metodą spinningową i muchową.
Czy ta zmiana jest niezbędna ? Ciężko mi się odnieść, kondycja ryb jest najważniejsza ale czy aż do takiego stopnia ? Pozostawiam to wam do oceny ...

3. Zakaz przechowywania ryb w siatkach wędkarskich i workach karpiowych z wyłączeniem czasowego przechowywania ryb podczas zawodów wędkarskich.
Zapis jak najbardziej jest logiczny, zasada złów i wypuść, więc siatki są nie potrzebne. Rybka przynajmniej się nie męczy i nie dusi w siatce.

4. Zakaz organizowania zawodów wędkarskich na martwej rybie oraz zawodów podlodowych.
Sprawą jasną jest to, że zawody na martwej rybie, to chyba nigdy nie są organizowane. Zatem wpis ten powinien być w głównym regulaminie amatorskiego połowu ryb. Natomiast zakazanie zawodów podlodowych, ma jakieś uzasadnienie. Ryby wyciągane przeważnie z głębi na duży mróz są narażone na osłabienia.

5. Zakaz stosowania żywej i martwej ryby oraz ich części jako przynęty w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia każdego roku.
PZW Okręg Poznań zakazał wędkowania na żywca w wyżej wymienionym okresie, na wszystkich wodach, wprowadzając uchwałę Nr 21/17. Zmiana ta powinna być wprowadzona już dawno. W czasie gdy sezon spinningowy jest skrócony o połów szczupaka, wielu ''wędkarzy'' katowało wody żywcem wyłapując z zimowej ospałości szczupaki, a nawet sandacze! Niestety złapane ryby na żywca w tym sezonie miały podróż w jedną stronę... patelni.