1. Wędkarstwo sumowe - zabawa dla dużych chłopców

Wędkarstwo sumowe najprawdopodobniej jest najbardziej emocjonujące z wszystkich metod wędkarstwa. Każdy z wędkarzy ma marzenie małego chłopca, aby stawić czoła stu kilogramowej rybie. Metoda sumowa rozwija się od niedawna, coraz większa ilość wędkarzy posiada swoje pierwsze zestawy sumowe. Nad rzekami i jeziorami widać dużo nowych sumiarzy, którzy wyczekują swej ryby życia.

Przez wiele lat, było bardzo mało wędkarzy specjalizujących się w połowach sumów. Ten fakt, pozwolił sumom urosnąć do rozmiarów powyżej 100kg. Dzięki małej ilości ''sumiarzy'', wąsacze mogły spokojnie w tym czasie zwiększyć swą liczebność. W wielu wodach w Polsce sumowe giganty zdominowały akweny, niesie to za sobą również negatywne efekty. Sumy są drapieżnikiami i padlinożercami przez co duże osobniki potrafią zjeść kilkukilogramowego karpia na śniadanie. W zbiornikach, w których wąsacze dominują - pozostały rybostan został znacząco naruszony.

 

2. Metody na suma

a. Metoda grutnowa, w której stosuje się mocne zestawy z żywcem. Wędka na suma powinna mieć dużą wytrzymałość. Preferowana długość wędki to 240 - 330cm. Używana linka nie powinna być mniejsza niż 0,35mm lub żyłka o grubości 0,40mm wzwyż. Najważniejszym elementem jest zestaw końcowy, mocna plecionka, duże mocne haki lub kotwice. Na zestawie nie powinno się oszczędzać gdyż jest to 3/4 sukcesu.

Poniżej opracowaliśmy specjalnie dla Państwa kilka podstawowych schematów zestawów sumowych.

- Najprostszym i podstawowym zestawem jest zestaw żywcowy, na poniższym schemacie można zobaczyć jak go zrobić samemu

- kolejnym zestawem sumowym jest zestaw z spławikiem podwodnym również na żywca


b. W przypadku spinningu wędka powinna mieć dobrą akcję aby powolne prowadzenie przynęty było wyczuwalne. Kołowrotek do spinningu sumowego powinien być mocny, a nawinięta linka nie powinna być mniejsza niż 0,30mm.

3. Przynęty i zanęty sumowe

Na duże sumy używać można różnych rodzajów przynęt czy też wabików. Można podzielić przynęty sumowe na naturalne oraz sztuczne.

- Przynęty sumowe naturalne to zdecydowanie pellety o dużych średnicach, kule sumowe, dipy, podroby rzeźnicze (wątroba, krew, kurczak)
Skład pelletu i kulki powinien być przepełniony suszoną krwią, śmierdzącym aromatem, a dodatkowo przed połowem należałoby go namoczyć w krwi lub dipie sumowym. Bardzo mocne dipy posiada firma Rapid Baits oraz Black Cat. Są to wyraziste i mocne zapachy idealne na suma. Podroby rzeźnickie to klasyka wśród przynęt sumowych, większość wędkarzy moczy je w dipach i doprowadza do naturalnej fermentacji zostawiając na słońcu. W tym przypadku czym bardziej śmierdzące tym skuteczniejsze.
Wśród przynęt naturalnych można też wyróżnić metodę połowu na żywca.

- Przynęty sumowe sztuczne to podobna oferta do tradycyjnego spinningu. Tutaj można wybrać duże woblery sumowe o specyficznie prowokującej pracy. W segmencie woblerów sumowych posiadamy bardzo dużą ofertę woblerów Dorado. Częstym smakołykiem sumów są również przynęty miękkie, mam na myśli duże gumy o obciążeniu 15-30 gram, w zależności od specyfiki  łowiska.

W miejscu łowienia suma należy go zwabić zanętą, tutaj można użyć wątroby, mięsa odpowiednio aromatyzowanego.

Należy pamiętać o tym, że sumy mają swoje siedliska w, których przebywają. W celu zmierzenia się z sumem, należy namierzyć jego miejsce oraz zaobserwować w jakim czasie wyrusza na żer.

4. Gdzie na suma w Gnieźnie

Zauważyliśmy w ostatnich dwóch sezonach wędkarskich, że zainteresowanie wędkarstwem sumowym w okolicach Gniezna wzrosło kilkukrotnie. Wielu wędkarzy chce stawić czoła gigantycznym sumą pływającym w pobliskich wodach.

Przed wybraniem się na suma, powinniśmy wiedzieć, że jego wymiar ochronny to 70cm. Wędkarze sumowi powinni wiedzieć też, że okres ochronny rozpoczyna się 1 listopada i trwa do 30 czerwca. Wyjątkiem jest jednak rzeka Odraz od ujścia Warty do granicy z wodami morskimi. W tym przypadku okres ochronny suma jest od 1 grudnia do 31 maja.

Z naszych doświadczeń możemy wskazać dwie wody, w których pływa duża ilość wąsaczy o imponujących rozmiarach:
- Jezioro Wierzbiczańskie należące do PZW
- Jezioro Jerzyn - prywatny zbiornik, zezwolenia można wykupić na miejscu, a szczegóły uzgodnić telefonicznie. W ramach zezwolenia użyczana jest łódź wędkarska.

5. Dział sumowy w Salon Wędkarski Osiniec

Salon Wędkarski Osiniec, na suma posiada praktycznie wszystko. Dzięki naszym obserwacją i dobrym relacją z okolicznymi wędkarzami wiemy że sum pojawił się w wielu miejscach. Dlatego postanowiliśmy wprowadzić szeroką ofertę sprzętu sumowego w zakresie:
- wędziska sumowe znanych i cenionych marek (Black Cat, Mikado i wiele innych)
- kołowrotki sumowe Black Cat, Penn
- przynęty na duże sumy - przynęty naturalne pellety i kulki, przynęty sztuczne woblery oraz gumy
- linki sumowe, mocne plecionki i kewlary odporne na sumową tarkę
- zestawy sumowe - przypony z kotwicami, spławikami
- akcesoria - krętliki, zrywki, ciężarki, rękawice sumowe, sygnalizatory, stojaki,

Posiadamy w swej ofercie produkty z najwyższej półki sumowej - Black Cat & Rhino oraz Monster Car. Sprzęt sumowy uzupełnia również marka Mikado Cat Territory.

Sklep Wędkarski w Gnieźnie, stawia na profesjonalizm, wysoką jakość oferowanych produktów zachowując najniższą i konkurencyjną cenę na rynku.