1. Łowienie spod lodu kiedyś, a dziś

Bardzo popularna metoda wędkowania za dawnych czasów. Kiedyś można było spotkać o wiele więcej fanatyków tej zimnej metody wędkarskiej, aczkolwiek nadal tafla lodu jest chętnie oblegana przez zimowych wędkarzy.

Każda metoda wędkowania zmienia się z upływem lat, tak samo zmieniło się wędkarstwo podlodowe. Dawniej kucie przerębla, dziś używane są do tego wiertła do lodu. Sam wybór wędek podlodowych jest kilka set razy większy od tego co było dostępne za ''starych czasów''.

 

Rozwinął się również bardzo mocno dział związany z odzieżą, bagażami oraz namiotami. Na chwilę obecną mamy do wyboru setki kombinezonów, które utrzymują ciepło w temperaturach ujemnych i dużych mrozach. Pojawiła się również oferta namiotów na lód, które rozstawiamy nad przeręblem chroniąc się od wiatru. Pojawiła się również odzież neopranowa, skarpety, rękawiczki oraz bielizna.

Warto również wspomnieć o przynętach, które zmieniły się od tradycyjnej ochotki. Dziś w sklepach można nabyć mormyszki, błystki, sztuczne robaki i tysiące innych przynęt.

2. Co bierze spod lodu

- drapieżnik
przede wszystkim można spotkać się z okoniem. Najwięcej brań jest sygnalizowanych przez pasiate garbusy. Aktywność okonia właśnie w okresie pierwszych lodów jest większa, dlatego też intensywność brań okonia jest dominująca. W zależności od wybranej przez nas miejscówki, można również zmierzyć się na wędce podlodowej ze szczupakiem. Jest to jednak rzadki widok nad polskimi jeziorami.

- biała ryba
trafiając w idealną miejscówkę, można połowić pięknych płoci jak i leszczy. Tak, tak "pięknych" na dodatek w Gnieźnieńskich jeziorach to już mity i opowieści z programów wędkarskich, jednak zdarzają się okazy.

3. Bezpieczeństwo

W całej zabawie jaką jest wędkarstwo podlodowe, należy pamiętać o bezpieczeństwie. Każdego roku są przypadki, gdzie załamał się lód pod wędkarzem - takie też zdarzają się w Gnieźnie.

Pamiętajcie bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo.

 

Kilka porad dla wędkarzy zimowych:

- wędkowanie na lodzie jest możliwe, gdy lód ma co najmniej 10cm, a największe bezpieczeństwo jest gdy grubość lodu osiągnie 15cm.

- wybierając się na lód należy iść z osobą towarzyszącą w celu bezpieczeństwa

- przy sobie posiadać linkę asekuracyjną o długości nie mniejszej niż 10 metrów

- należy nabyć i posiadać w trakcie wybierania się na lód zestaw asekuracyjny

- w momencie obecności na lodzie, i podążania do wybranej miejscówki, należy opukiwać lód co kilka metrów, w celu sprawdzenia grubości i kruchości

 

Specjalnie dla naszych klientów Salonu Wędkarskiego Osiniec, oraz wszystkich wędkarzy przygotowaliśmy tabelę grubości lodu. Wszystkie tabele są informacyjne, oraz dotyczą wód stojących.

Pierwsza tabela przedstawia ile dni musi minąć w danej temperaturze aby lód osiągnął odpowiednią grubość.

Podane parametry są orientacyjne, pokrywa śnieżna nie przekracza 5cm grubości, panują bezwietrzne warunki pogodowe.

 

T
e
m
p
e
r
a
t
u
r
a

Grubość lodu

 

10cm

15cm

20cm

30cm

40cm

50cm

-5

5 dni

8 dni

12 dni

20 dni

35 dni

52 dni

-10

3 dni

4 dni

6 dni

10 dni

18 dni

26 dni

-15

1,5 dnia

3 dni

4 dni

7 dni

12 dni

18 dni

-20

1 dzień

2 dni

3 dni

6 dni

9 dni

13 dni

-25

18 godz.

1 dzień

2 dni

5 dni

7 dni

10 dni

-30

12 godz.

18 godz.

1 dzień

2 dni

5 dni

7 dni

 

Druga tabela przedstawia jaka grubość lodu jest wymagana, aby zachować bezpieczeństwo.

4. Niezbędne wyposażenie

- lina asekuracyjna i zestaw ratunkowy
Jest to nie wielki wydatek, akcesoria te zajmują bardzo mało miejsca.
Nasze życie napewno jest znacznie cenniejsze od kosztów poniesionych z zakupem powyższego zestawu.

- odzież - kombinezon zimowy
Jest to dodatek, można go przy większych temperaturach -5 zastąpić grubym polarem i kurtką puchową. W przypadku mrozów -15stopni należy pomyśleć nad zakupem kombinezonu, który zachowa odpowiednią temperaturę i ochroni nas przed wychłodzeniem. Oferta kombinezonów zaczyna się od krajowych producentów takich jak Mikado lub specjalistycznych firm podlodowych jak Salmo importowane z Rosji - specjaliści w wędkarstwie podlodowym.

- siedzisko lub kosz
Idealne rozwiązanie dla osób uwielbiających wędkowanie podlodowe. Kosz na płozach który jest przedstawiony poniżej, spełnia formę skrzynki oraz siedziska.
Dla osób wędkujących rzadziej, zalecamy zwykłe siedzisko z skrzynką, które jest o wiele mniejszym wydatkiem.

- świder do lodu

 Do bezpiecznego wywiercenia przerębla. Można to zrobić w prosty sposób za pomocą świdra wędkarskiego do lodu. Przy wybieraniu świdra należy pamiętać, aby miał wymienne noże i był solidnej konstrukcji.

- wędka

Obecna oferta wędek jest tak szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie. Charakterystyką wędek podlodowych to krótka długość i mały ciężar.

- kołowrotek

Kołowrotki podlodowe charakteryzują się małymi rozmiarami, oraz komponentów mechanicznych użytych do produkcji. Kołowrotki podlodowe są odporne na minusowe temperatury.

- żyłka

Żyłki podlodowe, charakteryzują się inną wytrzymałością oraz sposobem produkcji. Dzięki technologi produkcyjnej, żyłki te posiadają wyjątkową odpornością na niskie temperatury. Nawet przy temperaturze -40 stopni zachowują swoje cechy w sposób prawie niezmieniony, gdy tymczasem żyłki konwencjonalne sztywnieją i tracą siłę.

- zimowe przynęty na ryby

W obecnym momencie różnorodność przynęt podlodowych jest tak duża, że ciężko jest przedstawić wszystkie w jednym miejscu. Producenci prześcigają z nowościami, obecnie dostępne są błystki podlodowe, mormyszki, sztuczne robaki, sztuczna ochotka. Produkty można dobrać pod siebie od koloru, przez kształt, aż po pracę przynęty.

5. Dział podlodowy w Salon Wędkarski Osiniec

Salon Wędkarski Osiniec to przede wszystkim bogaty asortyment sprzętu wędkarskiego do każdej metody wędkarskiej. Nasz salon wyposażony jest też w dział wędkarstwa podlodowego. Posiadamy szeroki wybór przynęt podlodowych od mormyszek po sztuczne robaki. Ofertę działu podlodowego wzbogaca marka Norfin - profesjonalista w sprzęcie zimowym. Nasz Salon Wędkarski w Gnieźnie posiada również w ofercie bardzo cenioną markę Salmo - tj. rosyjski producent sprzętu zimowego do wędkarstwa podlodowego. Nasi klienci mogą zakupić u nas cały sprzęt niezbędny do wędkowania podlodowego - od wędki, kołowrotka, żyłki - aż po namioty i ciepłe zimowe kombinezony wędkarskie. Naszą ofertę sprzętu i akcesoriów podlodowych uzupełnia marka własna ( produkty serii PFG PRO-FISHING GROUP ) na chwile obecną posiadamy szeroką ofertę żyłek podlodowych znakowanych logiem PFG.

Wszystkie produkty oferowane przez nasz sklep są bardzo wysokiej jakości zachowując najniższą cenę na rynku.